Diş Beyazlatma Güvenli mi?

Diş beyazlatma güvenli mi? Çoğumuz daha beyaz bir gülümseme hayal etmiyor muyuz? Ancak sağlık açısından riskleri olabilir endişesi taşıyoruz bir yandan.

İyi haber uzun yıllardır uygulanmaya devam eden beyazlatma yöntemleri çoğu insan için güvenlidir. Ofis tipi ya da ev tipi beyazlatma yöntemlerinden birini seçmek için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.

Beyazlatalım mı Beyazlatmayalım mı?

Etrafınıza biraz bakıp insanların dişlerine dikkat ederseniz birçok kişide sararmış dişlerle karşılaşırsınız. Modern hayatlarımızda dişlerimizin beyazlığını korumak için yeterince zamanımız olmuyor.

Dişlerin sararması ve lekelenmesine neden olan bazı günlük alışkanlıklarımız:

  • Çay, kahve, meyve suyu gibi bazı renkli içecek tüketimi
  • Sigara ya da başka tütün içeren ürün kullanımı
  • Dişleri yeteri kadar ve yeterli süre fırçalamamak
  • Dişlerde travma ya da yaralanma

Erken yaşlarda yüksek miktar flor, ya da tetrasiklin türevi bir antibiyotik kullanımı da dişlerde lekelere neden olabilir.

Ancak nedeni ne olursa olsun dişlerde çürük ve dişeti hastalığı olmadığı sürece lekeler dişlere zarar vermez. Bu nedenle beyazlatma kararı tamamen kişisel bir karardır. Dişlerinizin sarı ve lekeli olması sizi rahatsız ediyorsa beyazlatma tercih edebilirsiniz, profesyonel ellerde yapıldığında beyazlatma tamamen güvenlidir.

Tedavi Seçeneklerinin Değerlendirilmesi

Diş beyazlatma tedavisine bir kez karar verdikten sonraki aşama ofis tipi ya da ev tipi beyazlatma seçeneklerinden hangisini seçeceğimize karar vermek. Bu iki seçenek arasındaki en temel fark kullanılan beyazlatma ajanının miktarı.

Tahmin edebileceğiniz gibi ofis tipi beyazlatmada profesyonel hekimler ofiste daha yüksek konsantrasyonlarda beyazlatma ajanları kullanarak daha kısa sürede daha fazla beyazlatma elde edebilirler.

Eğer ev tipi beyazlatmaya karar verirseniz kullanılacak farklı ajanlara göre farklı sürelerde ve miktarlarda kullanılır.

Ev tipi uygulamalarda hangi ajanı kullanırsanız kullanın güvenli olması için mutlaka önerilere uygun şekilde kullanmalısınız.

Diğer Seçenekler

Diş beyazlatma güvenli bir tedavi olarak literetüre geçmiştir ancak hamileler ve emzirenlerde kullanılmaması tavsiye edilir.

Ev tipi ya da ofis tipi olsun diş beyazlatma sıcak ve soğuğa karşı hassasiyete neden olabilir. Genellikle ağrı kesiciler ve hassasiyet giderici diş macunları ile atlatılabilir. Eğer zaten hassas dişleriniz varsa farklı yöntemler için hekiminizle görüşmelisiniz.

Farklı nedenlerle diş beyazlatma işleminden emin değilseniz hekiminiz size durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi verecektir.

Bizler kararınıza yardımcı olmak için buradayız. Diş beyazlatma sizin için doğru bir karar mı? Hangi tip beyazlatma size daha uygun? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için bir hekime muayene olmak en iyi seçenektir.