Diş Fırçanız Olmadan Dişlerinizi Nasıl Temizlersiniz?

Şöyle bir düşünün ki diş fırçanızı unutmuşsunuz ve yenisini alamayacağınız bir yerdesiniz ya da öğle yemeğine çıktınız ve fırçanız yanınızda yok işe geç kalmakla durup bir fırça alıp dişleri fırçalamak arasında kaldınız. Diş fırçanız olmadan dişlerinizi temizlemek zor ve gereksiz bir iş gibi geliyor değil mi? Bir kaç gün dişlerimizi fırçalamasak ne olur ki? Pek, ya size her yerde bulabileceğiniz, çok basit şekilde uygulayabileceğiniz, sizi yormayacak ama çürük ve dişeti hastalıklarından korunmanızı sağlayacak bir liste versem. Söylemesi benden, uygulaması sizden olsun o zaman.

1. Parmak fırça: Adından da anlaşılacağı gibi hiçbir şey bulamazsanız parmağınızın yumuşak ucuyla diş yüzeyine hafif bir basınç yaparak ovalayabilirsiniz. Bu şekilde biriken plakları kaldırmış olursunuz. Sonrasında su ile çalkalayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

2. Kumaş parçası: Temiz ve yumuşak bir kumaş parçası, kağıt havlu, bir parça müslin bez,bir parça gazlı bez ya da bir kahve filtresi gibi bulabildiğiniz bir nesneyi kullanarak bakteri plağını kaldırabilir ve nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

3. Karbonatlı gargara: Karbonatla fırçalamayı hiçbir zaman tavsiye etmiyorum. Yolu benden geçenler bilir bunu. Beni tanımayanlar için tekrar ediyorum. Lütfen bu madde yanlış anlaşılmasın. Dişlerinize karbonat SÜRMEYİN KESİNLİKLE!!! Bir bardak suya çay kaşığı ucuyla karbonat ekleyerek gargara yapın ve tükürün.

4. Sebze yiyin: Gargara yapamayacağınız, su ile çalkalayamayacağınız bir pozisyondaysanız havuç, kereviz, salatalık ve brokoli gibi sert sebzeler yerseniz, diş üzerinde biriken plağın kalkmasında ve dil üzerindeki bakterilerden kaynaklanan kötü kokuların azaltılmasında fayda sağlayacaktır.

5. Gargara: Sadece su, tuzlu su ya da bir antibakteriyel ağız gargarası ile çalkalamak hiçbir ley yapmamaktan iyidir. Ağız içindeki partikülleri sıvı ile birlikte tükürerek azaltmış olursunuz.

6. Şekersiz sakız: Nane ve damla sakızı aromalılar nefes tazelemekte yardımcı olur, ağız kokusundan endişeleniyorsanız kullanabilirsiniz. Ayrıca şekersiz sakız çiğnemek ağızdaki tükürük akışını da artırarak, bakteri yoğunluğunun ve ağız kokusunu azalmasını sağlar.

7. Peynir: Şaşırtıcı şekilde peynir dişler, çok iyi temizleyen bir yiyecektir. Bazı sert peynir türlerinin bakterilerin neden olduğu kötü nefes kokusunu nötralize edebilen enzimlere sahip olduğu biliniyor. Diş fırçanız yanınızda değilken ufak bir atıştırmanın ardından bir parça peynir yiyerek dişlerinizi fırçalayana kadar kötü ağız kokusuna engel olabilirsiniz.

8. Hindistan cevizi yağı: Dişlerden bakteri plağını uzaklaştırmak ve kötü kokuyu engellemek için bilinen en eski yöntemlerden biridir. Sabah uyanınca aç karnına 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınıza alıp en az 15 dk boyunca yutmadan ağızda çevirmek gerekiyor. Sonrasında yağı tükürüp yarım saat kadar bir şey yemiyorsunuz. Ulaşılması zor alanlarda bakteri birikimini engellemek için yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir.

9. Diş ipi: Cüzdanınızda, çantanızda ya da cebinizde her zaman bir diş ipi bulundurabilirsiniz. Taşıması ve saklaması kolaydır. Elinizi attığınızda karşınıza çıkacak bir diş ipi hızlıca nefesinizi tazelemenize, dişlerinizi temizlemenize yardımcı olacaktır. Günlük diş bakımı rutinimizin bir parçası olan diş ipi, gün ortasındaki atıştırmalardan sonra nefesimizi tazeleyerek, diş sağlığımızı güçlendirir.

BONUS: Ağız sağlığınızı korumak için derhal fırçalama yapamayacağınız durumlarda şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Şeker bakteriler için mükemmel bir besindir ve kısa sürede bakterilerin ağız ortamında çoğalmasını destekler. Bu tip yiyeceklerden uzak durmak da basit bir temizleme yöntemidir. Sağlıklı ve güçlü dişlerin en büyük düşmanı şekerli yiyecek ve içecekleri çokça tüketip ardından dişleri fırçalamamaktır.