Nasıl En İyi Şeffaf Plak Hastası Olursunuz?

Eğer gülümsemenizden memnun değilseniz ve ortodontik tedavi ile daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız kafanız çok karışmış olabilir. Çünkü birçok alternatif araştırmış ve okumuşsunuzdur. Tedavi sırasında estetiği de gözeten bir alternatif arıyorsanız şeffaf plakları mutlaka duymuşsunuzdur. Şeffaf plaklarla ilgili olarak da kafanızın karışık olması olası. Süreç uzaktan bakıldığında korkutucu görünebilir. Ama sizin için hazırladığım, bu süreci en iyi şekilde geçirmenizi sağlayacak ipuçlarını okuduktan sonra korkunuzdan eser kalmayacak. Aynı zamanda bu ipuçları sizi en iyi şeffaf plak hastası olmaya aday yapacak.

Önce biraz şeffaf plak tedavisinden ve avantajlarından bahsetmek istiyorum. Şeffaf plaklar klasik braketlerden farklı bir tedavi şeklidir. İhtiyaçlarınızı gözeten, tedavi sırasında konforunuzu sağlamak için gerekli niteliklere sahip ve aynı zamanda dişlerinizi kontrollü şekilde düzelten bir tedavidir.

Şeffaf Plakların Diğer Ortodontik Tedavilerden Farkı Nedir?

Şeffaf plaklarınızı hayatınıza dahil ettiğinizde birkaç küçük ayarlama yapmanız gerekecek. Ancak genel tedavi süreci tahmin ettiğinizden çok daha kolay olacak.

  • Şeffaf plaklar sizin takviminize uyar: Hayatınızın ne kadar yoğun olduğunu ve her gün yerine getirmeniz gereken bir dolu sorumluluğunuz olduğunu biliyorum. Bu nedenle ortodontik tedaviniz takviminizde fazla yer kaplamasın, hayatınızın doğal akışına uyum sağlasın istiyorsanız şeffaf plaklar size göre. Çünkü şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilir ve normal yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Muayeneye geldiğinizde size birkaç set plak veririz ve zamanı geldiğinde evde plaklarınızı değiştirebilirsiniz. Yani randevularınız için daha az zaman ayırırsınız.
  • Şeffaf plaklar konforludur: Dişlerinizi düzeltirken rahatınızı bozmaz. Dudağınızı dilinizi yara yapmaz. Alıştıktan sonra ağzınızda olduğunu bile unutursunuz.
  • Tedavi sırasında gülümsemeniz etkilenmez: Şeffaf plakların ağzınızda olduğu dışarıdan fark edilmez ve tedavi boyunca gülümsemeye kaldığınız yerden rahatça devam edebilirsiniz.

Nasıl Mükemmel Şeffaf Plak Hastası Olursunuz?

Tedavi ne kadar konforlu olursa olsun biliyorum ki hepiniz en hızlı şekilde tedavinizi bitirmek istiyorsunuz. Aşağıda bahsedeceğim ipuçları tedavinizin yolunda gitmesini sağlayacak. Unutmayın ki şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilir. Bu nedenle tedavinin büyük kısmı size bağlı. Tedavinizin öngörülen hızda ilerlemesi için sizden istenen süreler boyunca plağınızı taktığınızdan emin olmalısınız. Şimdi gelelim en iyi şeffaf plak hastası olmak için neler yapabileceğinize;

  1. Plaklarınızı her gün gerektiği kadar takın. Yani en az günde 20-22 saat. Bu kulağa çok zormuş gibi gelmeyebilir ama gün içinde yeme içme için tahmin ettiğinizden çok daha fazla zaman harcıyoruz. Bu nedenle yemek yedikten hemen sonra plaklarınızı takın. Bunu alışkanlık haline getirirseniz plağınızı kazara bir restoranda unutmanız ya da çöpe atmanız söz konusu olamaz. Plakları hep ağzınızda taşımayı alışkanlık haline getirin.
  2. Size söylenen doğru zamanda yeni plaklarınıza geçin. Size verdiğimiz plakların hangisini hangi günler takacağınızı önceden bildiririz. Mutlaka belirtilen tarihlerde doğru plağı takın. Bir plağı gereğinden uzun ya da kısa süre kullanmak tedavinizin seyrini bozacaktır.
  3. Yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın. Her yemek yedikten sonra asit ve bakteriye maruz kalan dişlerinizi korumak için fırçalamadan plağınızı takmamalısınız. Aksi halde çürük riskiniz artacaktır. Gün içinde kullanmak için yanınızda bir fırça ve bir macun mutlaka taşıyın. Yemeklerde daha iyi doyarak aralarda atıştırmaları mümkün olduğunca azaltın.
  4. Randevularınızı kaçırmayın. Sürecin en ideal şekilde ilerlemesi için randevuları kaçırmamanız kritik öneme sahip. Randevularınızda yeni plak setlerinizi size veriyoruz ve her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer randevunuzu kaçırırsanız tedavi süresini uzatmış olursunuz.

Tüm bu önerileri dikkate alır ve uygularsanız şeffaf plak tedavisi için en uygun hasta siz olacaksınız. Tedaviniz sorunsuz ilerleyecek ve en kısa sürede bitecek.