Ramazanda Ağız Hijyeni

Ramazan oruç tuttuğumuz mübarek ay…

Sahur ve iftar arasında uzun saatler açlık ve susuzluk ile geçerken bu ayda en çok ihmal edilen şeylerden biri ağız sağlığımız oluyor.

Ramazan boyunca ağız sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz sizin için derledim:

 1. İftar ve sahurdan sonra dişlerinizi fırçalayın. Florlu bir diş macunu kullanın. Dil temizleyiciyi de rutininize ekleyin.
 2. Diş ipi kullanın ve ardından gargara yapın. Gargarayı yutmaktan korkuyorsanız oruç saatleri dışında gargara yapabilirsiniz.
 3. Misvak çubukları kullanarak, plak oluşumunu azaltabilir, kötü kokunun üstesinden gelebiliriz.
 4. Çay, kahve kola vb kafeinli içecekleri bırakın, çünkü kafein vücudunuzun su kaybını artırır. Bunlar yerine; bol su, meyve suyu ve çorba içebilirsiniz. Ayrıca kızarmış, baharatlı ve tuzlu şeyler yemekten de kaçının.
 5. Sahur yemeğinizde balık ya da süt varsa içerdiği özel proteinler nedeni ile kötü ağız kokusuna neden olur. Bunun önüne geçmek için yemekten sonra hemen fırçalayın.
 6. Protez kullanıyorsanız, protezlerinizi antiseptik solüsyonla iyice temizleyin. İyi temizlenmemiş protezler çürüklere ve ağız kokusuna neden olur.
 7. Sigara kullanıyorsanız bırakın.
 8. Diyabet hastaları dişeti hastalığından korunmak için günde iki kez gargara yapmayı ihmal etmemelidir. Ramazan öncesi ağız diş sağlığı kontrollerini tamamlamak da bu hastalar için çok önemlidir.
 9. Çikolata, peynir ve bazı tahıllar yeterince iyi fırçalanmazsa dişler arasına yapışabilir. Yapışkan gıdalardan kaçınmaya çalışın.
 10. Orucunuzu açarken, haşlanmış sebzeler ve meyveler tüketebilirsiniz. Bu yüksek lifli gıdalar dişlerde doğal mineralizasyon sağlar.
 11. Ramazan sonrası diş hekiminizden kontrol randevusu almayı unutmayın.

Hayırlı ramazanlar diliyorum…