Metal Diş Teli mi yoksa Şeffaf Diş Teli mi?

Ortodonti tedavisinde birbirinden farklı diş telleri kullanılır. Metal teller, şeffaf teller, lingual teller, damon braketler gibi diş telleriyle ortodonti uygulamaları yapılır. Hastanın ortodontik sorununun şiddetine, yaşına, estetik beklenti ve kaygılarına, tedavi planına göre kullanılacak diş telleri seçilir. Son yıllarda yetişkinlerin ortodonti tedavisine ilgi göstermeleri nedeniyle klasik metal diş telleri ile estetik avantaj sağlayan şeffaf diş telleri arasında büyük bir rekabet var. Peki hangi diş teli daha iyi? Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi? Farkları ve avantajları neler? Hangisi daha iyi sonuç veriyor? Birlikte inceleyelim…

Klasik Ortodonti Tedavisi: Metal Diş Telleri

Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi diye düşünenler için ilk olarak metal diş tellerinin özelliklerinden bahsedelim. Metal diş telleri ortodontide en çok kullanılan tellerdir. Özellikle çocuk yaşlarda kullanılan metal diş telleri, hızlı ve güvenilir sonuç vermesi açısından tercih edilmektedir. Şeffaf diş teline göre daha güçlü bir kuvvet uygulayan metal diş telleri, dişlerin ön ya da arka yüzeyine yerleştirilmektedir. En belirgin braket çeşidi olduğu için estetik kaygısı yüksek hastalar tarafından tercih edilmemektedir. Güçlü metaller ile üretilen braket ve teller, ortodontinin en ekonomik tedavi uygulaması olduğu için bütçesini düşünenlere önerilmektedir. Diğer diş tellerine göre daha hızlı sonuç veren metal diş telleri, tedavi sürecini en net şekilde gözlemlemeyi de sağlamaktadır.

Diş Renginde Görünüm İçin Şeffaf Diş Telleri!

Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi sorunumuzun bir diğer aktörü olan şeffaf diş tellerini incelersek son yıllarda oldukça rağbet gördüklerini söyleyebiliriz. Özellikle yetişkinler tarafından tercih edilen şeffaf diş telleri, porselenden ya da sert plastikten üretilirler.  Metal teller gibi ağız içinde belirgin bir yapısı olmayan şeffaf diş telleri, iş ve sosyal yaşamının ortodonti tedavisinden etkilenmesini istemeyenler için doğru tercihtir. Diş renginde üretilen şeffaf teller, metal tellere oranla daha güçsüz oldukları için kırılma tehlikesi ile karşılaşmanıza neden olabilirler. Metal diş tellerine oranla daha az kuvvet uygulayan şeffaf diş telleri,  aynı zamanda pahalı bir tedavi olabilir. Dişlere daha düşük kuvvet uygulayan şeffaf diş telleri ile ortodonti tedavi süresinde birkaç aylık gecikmeler yaşanabilmektedir.

Metal Diş Telleri İle Şeffaf Diş Telleri Arasındaki Farklar

Metal diş teli mi şeffaf diş teli mi sorusuna cevap bulamayanlar ve şeffaf diş teli metal diş teli farkı açısından daha net sonuç almak isteyenler için iki diş telini birbirinden ayıran özellikler:

  • Metal diş telleri şeffaf diş tellerine göre diş yüzeyinde daha fark edilir bir durumdadır.
  • Şeffaf diş telleri takılan dişler, metal diş telleri takılan dişlere oranla daha kolay lekelenebilirler.
  • Metal teller, şeffaf diş tellerine göre daha dayanıklıdır.
  • Şeffaf diş telinin metal diş telinden farkı ayrıca diş taşı oluşumlarında da görülmektedir. Şeffaf tellerin yapısı diş çürüklerine daha müsaittir.
  • Şeffaf diş teli mi yoksa metal diş teli mi diye düşünen hastalar için en çok bütçe dostu olan metal diş telleridir.
  • Metal diş telleri, şeffaf diş tellerine göre dişlere daha güçlü bir kuvvet uygularlar. Bu da dişlerin daha hızlı şekilde istenen konuma gelmesini sağlar.
  • Metal braketler takılan dişlerde tedavi akışı, şeffaf braketlerin takıldığı dişlerden daha iyi izlenir.
  • Estetik kaygısı olanlar için şeffaf diş telleri daha avantajlıdır.

Özetle; ortodonti tedavisi erken bitsin ve ekonomik olsun isteyenler için metal teller, diş tellerim belli olmasın diyenler için şeffaf teller idealdir. İhtiyaç duyulacak teller ve braketler hem sizin beklentilerinize hem de çapraşıklık şiddeti ve çene yapınıza göre belirlenecektir. Braket ve tel seçimi yaparken en dayanıklı ve hızlı sonuç verecek olanın seçilmesi avantajlı olacaktır.